Wydział Ruchu Drogowego - Komenda Powiatowa Policji w Dzierżoniowie

Wydział Ruchu Drogowego

Wydział Ruchu Drogowego

Data publikacji 29.09.2020

58-250 Pieszyce, ul. Kościuszki 18, tel. 47 87 548 10

Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie kieruje asp. szt. Sylwester Sordyl


Wydział obsługuje obszar powiatu dzierżoniowskiego w województwie dolnośląskim liczący 478,44 km2 oraz około 600 km dróg, w tym 100 km dróg objętych koordynacją krajową i wojewódzką, sam powiat liczy 113 tys. mieszkańców gdzie odnotowano 38.000 pojazdów.
Policja Ruchu Drogowego to wyspecjalizowana komórka Policji, która zajmuje się kontrolą ruchu drogowego, jego nadzorem oraz zapewnieniem bezpieczeństwa na drogach.

Policjanci Ruchu drogowego to funkcjonariusze, którzy ukończyli specjalistyczne szkolenia dla policjantów ruchu drogowego uprawniające ich do:

Policjanci Ruchu drogowego to funkcjonariusze, którzy ukończyli specjalistyczne szkolenia dla policjantów ruchu drogowego uprawniające ich do:

▪ kierowania ruchem drogowym (w tym na skrzyżowaniach),
▪ kontroli stanu technicznego pojazdów silnikowych,
▪ obsługi urządzeń kontrolno - pomiarowych,
▪ pilotaży oraz motocyklowej asysty honorowej (MAH).

  1. Analizowanie stanu bezpieczeństwa, porządku i płynności ruchu na drogach publicznych powiatu, badanie przyczyn i okoliczności powstawania zdarzeń drogowych,
  2. Współdziałanie i organizowanie wspólnych przedsięwzięć na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym z innymi organizacjami i instytucjami takimi jak:

▪ Zarządy Dróg Miejskich,
▪ Powiatowych i Wojewódzkich,
▪ Starostwo Powiatowe
▪ Urząd Miejski,
▪ Urząd Gminy,
▪ Inspekcja Transportu Drogowego,
▪ Służby ratownicze.

  1. Planowanie i organizowanie działań kontrolno-represyjnych zmierzających do poprawy bezpieczenstwa użytkowników dróg.
  2. Współdziałanie z innymi komórkami organizacyjnymi Policji w sprawach ujawniania i zwalczania przestępczości kryminalnej i gospodarczej, a w szczególności przestępczości samochodowej.
  3. Organizowanie i realizowanie pilotaży transportów ponadnormatywnych oraz prowadzenie pilotaży pojazdów objętych szczególną ochroną.
  4. Inicjowanie działań upowszechniających znajomość przepisów bezpieczeństwa ruchu drogowego zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży poprzez organizowanie spotkań, pogadanek, konkursów, przygotowań do egzaminów na kartę rowerową lub motorowerową, a także współpracę ze środkami masowego przekazu (prasa, radio, telewizja).
  5. Prowadzenie postępowań w sprawach o wykroczenia w ruchu drogowym oraz uczestniczenie w charakterze oskarżycieli publicznych przed Sądami I i II instancji.
  6. Prowadzenie ewidencji wypadków i kolizji drogowych oraz ewidencji kierujących pojazdami, popełniających przestępstwa lub wykroczenia drogowe podlegające rejestracji.
  7. Zabezpieczenie imprez na drogach, które wykorzystywane są w sposób szczególny - rajdy samochodowe, wyścigi kolarskie, biegi uliczne, przemarsze itp.
Powrót na górę strony