Bieżące informacje

Poważnie wyglądające zdarzenie na bielawskim przejeździe kolejowym

Data publikacji 25.04.2024

Im większa masa tym trudniej ją zatrzymać, ta prawidłowość dotyczy między innymi autobusów, ciężarówek czy pojazdów szynowych. Jeśli już dochodzi do zdarzeń z takimi pojazdami zazwyczaj są one tragiczne w skutkach. Na szczęście wczoraj skończyło się na strachu i stratach materialnych.

24 kwietnia około 14:30, w Bielawie doszło do zdarzenia na przejeździe kolejowym. 62-letni mężczyzna jadący ciągnikiem rolniczym z dwoma przyczepami, wjechał na przejazd kolejowy przed nadjeżdżający szynobus prowadzony przez 38-letniego maszynistę. Niestety skład pojazdów nie zdążył opuścić torowiska i pociąg uderzył w przyczepę. Nikt nie odniósł obrażeń, a sprawca zdarzenia został ukarany mandatem.    
Przepisy stanowią, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu kolejowego drogowego oraz przejeżdżając przez przejazd, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. Przed wjechaniem na tory kierowca musi upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz zachować odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona. Kierujący ma obowiązek prowadzić pojazd z taką prędkością aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd. Należy przez to rozumieć, zmniejszenie prędkości i upewnienie się, czy nie zbliża się pociąg, czyli należy bacznie obserwować tory, a także nasłuchiwać. Przejazdy kolejowo-drogowe oznaczone są w sposób bardzo wyraźny, a ponadto słupki wskaźnikowe pokazują odległość od nich. Musimy być przygotowani do zatrzymania pojazdu, jeżeli znaki nakazują takie zachowanie, a jeżeli nie mamy pewności lub jest zła widoczność, również wtedy gdy nie ma takiego wymogu.
    Gdyby zdarzyło się, że pojazd na przejeździe kolejowo-drogowym zepsuje się, należy niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.  Zależy to od konkretnej okoliczności i możliwości.
ZAPAMIĘTAJMY!
–    zachowajmy szczególną ostrożność,
–    przed wjechaniem na tory upewnij się, czy nie zbliża się pojazd szynowy
–    mamy obowiązek prowadzić pojazd z taką prędkością, aby można go było zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub, gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd,
–    zmieniajmy odpowiednio wcześnie bieg na odpowiedni do prędkości, aby nie było potrzeby zmiany biegu na torowisku,
–    gdy pojazd zepsuje się na torowisku usuń go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzeż kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.

 

nadkomisarz Marcin Ząbek
Komenda Powiatowa Policji
w Dzierżoniowie

 

  • Poważnie wyglądające zdarzenie na bielawskim przejeździe kolejowym
  • Poważnie wyglądające zdarzenie na bielawskim przejeździe kolejowym
Powrót na górę strony