PIESI UCZESTNICY RUCHU DROGOWEGO
W okresie jesienno-zimowym szczególnie zagrożoną grupą tak zwanych niechronionych uczestników ruchu drogowego stanowią piesi. O tej porze roku wcześnie zapada zmrok i warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu, piesi na drogach stają się słabo widoczni, a prawdopodobieństwo ich potrącenia przez pojazd znacząco wzrasta. Każdego dnia na drogach ginie kilku pieszych.
Należy pamiętać, że w konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze jest na straconej pozycji nie chroni go przecież zderzak, maska samochodu ani poduszka powietrzna. Pośpiech, rozmowa lub pisanie smsów na telefonie, przebieganie przez jezdnię, wchodzenie bez zastanowienia się na przejście dla pieszych, przechodzenie przy czerwonym świetle, lub w miejscach niedozwolonych to zachowania, które najczęściej doprowadzają do zdarzeń drogowych z udziałem pieszego, niejednokrotnie także do jego śmierci. Kierujący jak i piesi muszą dostosować się do niesprzyjającej pogody i złej widoczności, tak aby unikać tego typu zdarzeń.
Poprzez stosowanie elementów odblaskowych przez pieszego w bardzo dużym stopniu zwiększa się jego bezpieczeństwo i możliwość uniknięcia potrącenia w szczególności w porze nocnej.
Zgodnie z art. 26 ust. 1 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.
Fakt korzystania z wyznaczonego przejścia, nie upoważnia pieszego do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu, a przede wszystkim jego życia i zdrowia. Od pieszego również wymagana jest szczególna ostrożność. Istotnym w tym twierdzeniu jest fakt, iż do większości potrąceń pieszych dochodzi na przejściach dla pieszych w szczególności znajdujących się w obrębie skrzyżowań, oraz przy niewłaściwym poruszaniu się po jezdni lub poboczu (poza obszarem zabudowanym). Głównymi przyczynami wypadków spowodowanych przez pieszych są nieostrożne wejście na jezdnię, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym czy wejście na jezdnię zza innego pojazdu lub przeszkody.
Do najważniejszych przepisów dot. poruszania się pieszych po drogach wynikających z Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym należą :
1. Podstawowym obowiązkiem każdego uczestnika ruchu jest zachowanie ostrożności, a gdy ustawa tego wymaga także szczególnej ostrożności.
2. Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku z pobocza.
3. Korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich.
4. Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.
5. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.
6. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się
w odległości mniejszej niż 100m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.
7. Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni.
8. Zabrania się
1)wchodzenia na jezdnię:
a)bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
b) spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
2) przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
3) zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas
przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;
4) przebiegania przez jezdnię;
5) chodzenia po torowisku;
6) wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;
7)przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują.
Policjanci ruchu drogowego będą zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych, ale też bacznie będą się przyglądali czy piesi nie łamią zasad przepisów ruchu drogowego.
Apelujemy do pieszych aby dbali o swoje bezpieczeństwo w tych niebezpiecznych miesiącach.
Opracowanie WRD Dzierżoniów
nadkomisarz Marcin Ząbek
Komenda Powiatowa Policji
w Dzierżoniowie